Дело за увеличаване на издръжка на дете

ОБАДЕТЕ СЕ СЕГА

В адвокатска кантора "Колибанекова и партньори", ние и нашият екип от добри адвокати по семейно право разбираме значимостта на адекватната издръжка за развитието на Вашето дете. Времената се променят, животът става все по-скъп, а нуждите на децата ни – все по-големи. В тази статия ще разгледаме ключовите аспекти, свързани с делото за увеличаване на издръжка на дете, обхващайки важни теми като:

  • Колко време продължава дело за увеличаване на издръжка: разбирането на времевите рамки и необходимите стъпки за успешното провеждане на процеса.
  • Искова молба за увеличение на издръжка на непълнолетно дете и образец на искова молба за издръжка на дете: подробно разглеждане на необходимата документация и как тя трябва да бъде подготвена и представена.
  • Минимална издръжка на дете 2024: актуализирана информация относно минималните суми, определени от закона, и как те отразяват потребностите на детето.
  • Актуализация на издръжка и калкулатор за издръжка на дете: обяснение на процеса за актуализация на издръжката и инструменти за изчисляването ѝ.
  • Закон за издръжка на дете: обзор на нормативната уредба, регулираща въпросите на издръжката на дете в България.
  • Жалба за неплатена издръжка образец и адвокатски хонорар за дело за издръжка: информация относно правните действия при неплатена издръжка и очакваните разходи за адвокатски услуги.

В "Колибанекова и партньори", ние сме ангажирани да предоставим на нашите клиенти не само професионална правна помощ, но и разбиране и подкрепа в трудни моменти. Знаем, че всяко дело за увеличаване на издръжка на дете е уникално и заслужава индивидуален подход, за да се гарантира най-доброто за вашето дете.

Кога може да се заведе дело за увеличаване на издръжка на непълнолетно дете?

Дело за увеличаване на издръжката на непълнолетно дете може да бъде инициирано, когато вече съществува присъдена издръжка по предходно съдебно производство. Важно е да се знае, че основанието за увеличение обикновено произтича от нарастването на нуждите на детето, които естествено се променят с неговото възрастта и развитие. Такива нужди включват храна, облекло, образователни материали, курсове и спортни занимания. В идеалния случай, ако родителите поддържат добри отношения, увеличението на издръжката може да бъде договорено без съдебен процес. Въпреки това, не винаги това е възможно и може да се наложи образуването на ново съдебно дело.

Съгласно чл. 143, ал.1 от Семейния кодекс, всеки родител е длъжен да осигурява условия за живот, отговарящи на нуждите за развитието на своето дете, в съответствие със своите възможности и материално състояние. Размерът на издръжката се определя въз основа на нуждите на детето и възможностите на родителя, който е длъжен да я предоставя.

Увеличаването на издръжката може да бъде инициирано при промяна на обстоятелствата, като например увеличени нужди на детето или промени в доходите на родителите. Важно е да се има предвид, че делото за увеличаване на издръжка се завежда след приключване на предходно дело, при което е била присъдена издръжка.

За успешното провеждане на дело за увеличаване на издръжка е необходима прецизна подготовка на исковата молба до съда, която трябва да включва доказателства за променените нужди на детето и финансовото състояние на родителите. Адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" предлага опит и професионализъм в подготовката и представителството по дела за увеличаване на издръжка, като гарантира, че интересите на детето ще бъдат защитени по най-добрия възможен начин.

Важно! Дори и да сте плащали доброволно издръжка (извън присъдена издръжка по дело за развод, например), това НЕ Е основание съдът да не допусне иск от другия родител за увеличаване на издръжката! (Виж Определение № 1187 от 09.11.2012 г. по гр. д. № 1019/2012 г. на Върховен касационен съд/)Това означава, че всичката доброволно осигурявана от вас издръжка е именно доброволна, тоест по никакъв начин не зависи и не влияе на официално присъдената такава! Така по същия начин, ако единият родител плаща на другия доброволно издръжка, без да има изобщо присъдена издръжка от съда, се завежда не дело за увеличение на издръжката, а именно дело за присъждане на издръжка!

Как се определя издръжката? Какъв е максималният размер на издръжка за непълнолетно дете?

Определянето на издръжката за непълнолетно дете е важен процес, който трябва да отразява не само текущите, но и бъдещите нужди на детето в развитието му. Въпросът за максималния размер на издръжка за дете често възниква, но е важно да се разбере, че правото на издръжка е безусловно за всяко непълнолетно лице, и че размерът на издръжката се определя индивидуално, в зависимост от нуждите на детето и финансовите възможности на родителя.

Минималният размер на издръжката за дете е законово определен като една четвърт от минималната работна заплата, но съдът има правомощието да прецени и определи по-висок размер на издръжката в зависимост от конкретните нужди на детето и възможностите на родителя. Това включва разглеждане на фактори като образование, здравословно състояние, участие в извънучилищни дейности и други аспекти от живота на детето, които изискват финансови ресурси.

По отношение на максималния размер на издръжка, важно е да се подчертае, че законът не поставя конкретно ограничение. Всяко дело е уникално и съдебната практика показва, че размерът на издръжката следва да се определя от „нуждите на детето и възможностите на родителя“. Това означава, че ако детето има специфични нужди или родителят разполага със значителни финансови ресурси, размерът на издръжката може да бъде увеличен съответно.

При определяне на размера на издръжката съдът взема предвид не само текущите нужди и възможности, но и всяка промяна в обстоятелствата, като например промени в доходите на родителите или в жизнените изисквания на детето. Промените в минималната работна заплата също могат да бъдат основание за изменение на размера на месечната издръжка.

Важно е да се знае, че въпреки че родителите могат доброволно да изплащат определени суми за издръжка, решенията за техния размер следва да се базират на законовите изисквания и съдебната практика, а не на предварително договорени между тях суми.

Важно е да знаете, че размерът на издръжката за непълнолетно дете трябва да осигурява условия на живот, които да спомагат за неговото нормално физическо, умствено и социално развитие, като се вземат под внимание възможностите на родителя, който дължи издръжка, и да отразява нуждите на детето в дадения момент и предвидимото бъдеще, като точната сума се определя от съда, като се вземат предвид всички обстоятелства!

Как се завежда дело за издръжка, ако единият родител е чужденец?

Завеждането на дело за издръжка, когато единият родител е чужденец, се регулира от разпоредбите на Кодекса за международното частно право (КМЧП). Според чл. 11 на КМЧП, българските съдилища са компетентни по искове за издръжка, когато лицето, търсещо издръжка, има обичайно местопребиваване в Република България. Това правило позволява на родител, който живее в България, да заведе дело за издръжка срещу родител-чужденец, независимо от неговото настоящо местопребиваване.

Определяне на приложимото право

Чл. 87 от  Кодекса за международното частно право (КМЧП) урежда задължението за издръжка и го поставя под регулацията на правото на държавата, в която е обичайното местопребиваване на търсещия издръжка, освен ако неговото отечествено право предоставя по-благоприятни условия. В случай, че и двете страни са граждани на една и съща държава и дължащият издръжка живее в тази държава, прилага се тяхното общо отечествено право. Това означава, че ако и двамата родители са граждани на една държава, но делото се води в България, може да се приложи правото на тяхната родна държава, ако то е по-благоприятно за търсещия издръжка.

Процесуални аспекти

За да заведете дело за издръжка в български съд, е необходимо да подадете искане, адресирано до компетентния съд, като в него изложите доказателства за нуждите на детето и финансовото състояние на дължащия издръжка родител. Търсещият издръжка трябва да предостави информация за обичайното местопребиваване на детето, както и всички релевантни детайли, които подпомагат иска.

Чл. 88 от  Кодекса за международното частно право (КМЧП) подчертава, че приложимото право определя условията под които може да бъде търсена издръжка, включително размера на издръжката, кой може да търси издръжка и в какви срокове, както и условията под които издръжката може да бъде променена или погасено правото на издръжка.

Международна компетентност

Съгласно чл. 4 от  Кодекса за международното частно право (КМЧП), международната компетентност на българските съдилища е налице, когато ответникът има обичайно местопребиваване в България или когато ищецът е български гражданин. Това означава, че българските съдилища могат да обработват дела за издръжка, дори когато единият от родителите е чужденец, стига условията за международна компетентност да са изпълнени.

Тази процедура позволява на родителите в България да търсят справедливо и адекватно уреждане на издръжката за техните деца, като взема под внимание както местното законодателство, така и международните аспекти на случая.

Как протича дело за увеличение на издръжка?

Както казахме по-рано, процедурата по увеличение на издръжката е възможна, когато има доказателства за промяна в обстоятелствата от момента на последното съдебно решение. Според чл. 149 от Семейния кодекс (СК), издръжка за минало време може да бъде търсена най-много за една година преди предявяването на иска.

При завеждане на дело за издръжка, Граждански процесуален кодекс (ГПК) освобождава ищците от внасяне на такси и разноски по производството по искове за издръжка, което облекчава достъпа до правосъдие за лицата, търсещи справедливост и подкрепа в трудни моменти.

Делото се инициира с подаване на искане за увеличаване на издръжката до компетентния съд, като е важно ищецът да предостави убедителни доказателства за изменените обстоятелства. Тези доказателства могат да включват, но не се ограничават до, документи, отразяващи увеличаване на доходите на дължащия родител, както и квитанции, фактури и други документи, доказващи нарастването на нуждите на детето. Съдът може да задължи страните да участват в процедура по медиация, особено при дела, свързани с издръжката и упражняването на родителски права.

Обезпечение на бъдещ иск е възможно и преди официалното предявяване на иска, като по този начин се гарантира, че правата на ищеца ще бъдат защитени дори преди началото на съдебното производство. Така, съдът може да предприеме мерки за обезпечение на иска за издръжка дори без строгото спазване на изискванията за обезпечение.

Важно е родителят, иницииращ делото за увеличение на издръжката, да разбира значението на събирането на необходимите доказателства и да се обърне към опитен адвокат, специализиран в семейното право, за да гарантира най-добрия възможен изход за детето си.

Какво представлява обезпечение на иск за издръжка?

Обезпечението на иск за издръжка е механизъм, който позволява на съда предварително да вземе мерки за гарантиране на изпълнението на потенциално решение в полза на ищеца (тоест родителят, търсещ издръжка за своето дете). Според чл. 389 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), ищецът може да поиска от съда обезпечение на иска по всяко време до приключване на съдебното производство. Това дава възможност за защита на интересите на лицето, търсещо издръжка, дори преди окончателното решение по делото.

Чл. 390 от ГПК разширява обхвата на обезпечението, позволявайки искане за обезпечение преди официалното предявяване на иск, което осигурява допълнителна гъвкавост и защита за ищеца. Това е особено важно в контекста на издръжката, тъй като предварителното обезпечение може да предотврати евентуални забавяния в предоставянето на финансова подкрепа за детето.

Съгласно чл. 392 от ГПК обезпечение по иск за издръжка се допуска, без да е необходимо родителят, подал исковата молба за издръжка да предоставя гаранция или да е депозирал убедителни писмени доказателства за нуждата от издръжка. Това означава, че съдът може да приложи обезпечителни мерки по своя преценка, за да гарантира, че детето няма да бъде лишено от необходимата финансова подкрепа.

Обезпечението може да включва различни мерки, като например налагане на възбрана върху недвижим имот, запор на движими вещи и вземания на дължника, или други мерки, които съдът счита за подходящи. Целта е да се гарантира, че дължащият родител ще изпълни потенциалното съдебно решение за издръжка.

Налагането на обезпечителната мярка става незабавно след разрешение от съда и може да бъде осъществено чрез съдебен изпълнител или чрез вписване в съответните регистри. Такива действия предотвратяват възможността дължащият родител да укрие или да прехвърли своите активи, които биха могли да бъдат използвани за изпълнение на задължението за издръжка.

Важно е да се отбележи, че обезпечението на иск за издръжка се допуска с цел защита на интересите на детето и гарантиране на неговата финансова сигурност.

Колко често и колко пъти мога да заведа дело за увеличение на издръжката?

Във връзка с увеличение на размера на издръжката, българското законодателство позволява предявяването на иск за увеличение при всяка промяна на обстоятелствата, които не са били обхванати от предходно съдебно решение. Това означава, че няма строго определен лимит за броя на пътите, в които един родител може да инициира процедура за преразглеждане на размера на издръжката за дете.

Основанието за увеличение на издръжката може да бъде свързано с различни фактори, включително увеличение на разходите за живот, промени в потребностите на детето, увеличение на доходите на плащащия родител или намаляване на доходите на родителя, който отглежда детето. Важно е да се подчертае, че за успешното увеличение на издръжката трябва да се представят убедителни доказателства за настъпилите промени.

Въпреки законовата възможност за увеличение на издръжката, практиката показва, че случаите, в които родителите доброволно се съгласяват на увеличение на издръжката над съдебно определения размер, са относително редки. Това налага често родителя, който отглежда детето, да предприема съдебни действия за увеличение на издръжката при промени в обстоятелствата.

Съдебните процедури могат да бъдат времеемки и изискват подготовка на подходящи доказателства. Затова е препоръчително, преди да се предприемат такива стъпки, родителите да обмислят възможностите за постигане на доброволно споразумение или да се консултират с адвокат за правните аспекти и стратегията за действие.

Каква е минималната издръжка за дете през 2024г.?

От 1 януари 2024 година, минималната работна заплата в България се увеличава до 933 лв., което автоматично води до промяна в минималния размер на издръжката за дете. Според законодателството, минималната издръжка за дете се равнява на ¼ от минималната работна заплата, което означава, че за 2024 година тя ще бъде 233,25 лв. Това представлява увеличение с близо 40 лв. спрямо текущата минимална издръжка, която е 195 лв.

Ако разполагате с решение за развод или след дело за издръжка на дете, в което е определена издръжка под 233,25 лв, настоящият момент е подходящ за подаване на иск за нейното увеличение. Такова действие е важно за гарантиране на адекватната подкрепа за Вашето дете, отразяваща промените в икономическата среда и стандарта на живот.

За родителите, които все още не са уредили въпросите около издръжката на своите деца, важно е да знаят, че искът за издръжка може да бъде съединен с иск за упражняване на родителски права. Според чл. 149 от Семейния кодекс, издръжка за минал период може да се търси за до една година назад от момента на предявяване на иска, като съдът ще вземе предвид при кой от родителите е живяло детето през този период.

Често задавани въпроси

Как мога да инициирам дело за издръжка на дете, ако другият родител живее в чужбина?

За да инициирате дело за издръжка на дете, когато другият родител живее в чужбина, трябва да подадете искова молба до компетентния български съд, ако детето има обичайно местопребиваване в България. Съгласно Кодекса за международното частно право (КМЧП), българските съдилища са компетентни по искове за издръжка в такива случаи. Важно е да представите всички налични доказателства за финансовото състояние на дължащия родител и нуждите на детето.

Може ли размерът на издръжката да бъде променен след първоначалното ѝ определяне?

Да, размерът на издръжката може да бъде променен при наличие на промени в обстоятелствата, като например увеличение на нуждите на детето или промени във финансовото състояние на родителите. За да инициирате процедура за промяна на размера на издръжката, трябва да подадете нова искова молба в съда, подкрепена със съответните доказателства.

Какви доказателства са необходими за успешно дело за увеличение на издръжката?

За успешно дело за увеличение на издръжката са необходими доказателства, които отразяват промените в нуждите на детето или финансовото състояние на дължащия родител. Такива доказателства включват квитанции за разходи за образование, здравеопазване, дрехи, храна, доказателства за увеличение на доходите на дължащия родител или икономически изменения, влияещи на стандарта на живот.

Мога ли да поискам издръжка за минало време?

Според чл. 149 от Семеен кодекс (СК), можете да поискате издръжка за минало време, но само за период до една година преди подаването на исковата молба. Важно е да имате предвид, че трябва да представите съответните доказателства за нуждите на детето и невъзможността да получите издръжка през този период, за да бъде вашето искане уважено от съда.

Виж другите ни услуги по
Семейно право
ЦЕНАТА НА КОНСУЛТАЦИЯТА СЕ ПРИСПАДА ОТ КРАЙНИЯ ХОНОРАР

Нека намерим решение заедно.

Запази час за консултация